Ekologia - ważne słowo

Uczyliśmy postaw proekologicznych...
       ,,W Przedszkolu u Misia Uszatka mamy rady na  odpady"

,,W Ekologicznym Ogrodzie Zmysłów segreguje się odpady "
- to projekt, w ramach którego odbyły się warsztaty ekologiczne.

"Góra śmieci rośnie" - taki temat zajęć dydaktycznych był realizowany w naszym przedszkolu. Zajęcia poprowadziła pani Alicja z Ośrodka Działań Ekologicznych z Łodzi. Dowiedziliśmy się czym jest recykling i jak właściwe należy segregować odpady. Założeniem programu jest umożliwienie dzieciom na różnych poziomach rozwoju poszerzenie i pogłębienie wiadomości przyrodniczo-ekologicznych dotyczących segregacji śmieci.

Człowiek bezmyślnie niszczy środowisko, doprowadza do jego unicestwienia, dlatego też coraz większego znaczenia nabierają takie pojęcia jak: ekologia, edukacja ekologiczna, czy ochrona środowiska. To na nauczycielach spoczywa odpowiedzialność za to, aby dzieci nauczyły się szacunku do przyrody i czuły potrzebę jej ratowania.

Edukacja przyrodniczo-ekologiczna w przedszkolu to świadomie zamierzona, celowa i planowana działalność nauczyciela względem dzieci i przy ich aktywnym udziale. Właśnie dzieci w wieku przedszkolnym wyrabiają pozytywne nawyki, dlatego tak ważny jest ich bezpośredni kontakt z naturą, praktyczne działania dziecka w tym zakresie, obserwacja oraz rzetelna wiedza na ten temat. Uświadomienie dzieciom ważnego aspektu segregowania śmieci. Budzenie kształtowania świadomości gospodarowania odpadami. Stworzenie możliwości oddziaływania poprzez edukację dzieci na ich najbliższych. Angażowanie dzieci i dorosłych w działania proekologiczne. Kształtowanie nawyku segregowania odpadów. Budzenie w naszych pociechach świadomości potrzeby selektywnego zbierania odpadów, w trosce o środowisko naturalne.